Co trzeci z nas myśli o emigracji
W ostatnich latach wielu z nas emigruje do Niemiec i ta tendencja nadal się utrzymuje. Dalej utrzymuje się również Wielka Brytania i kraje skandynawskie - Norwegia, Szwecja i Dania. Zmiana dotyczy jednak USA, ponieważ ten kierunek nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak w 2012 roku. Zadziwiające jest to, że liczba chętnych do wyjazdu „za pracą” wzrosła aż 2,5-krotnie w stosunku do zeszłego roku, a bezrobocie zwiększyło się jedynie o 1,5%.
- Potwierdziły się nasze zeszłoroczne przewidywania, że do wzrostu chętnych do wyjazdu za granicę potrzeba, aby Polacy dowiedzieli się, jak wyjechać i sobie poradzić na obczyźnie. Niektórzy znajomi i krewni już wrócili z nową porcją porad dla tych, którzy rozważają wyjazd. Podjęciu decyzji o wyjeździe sprzyja także ogólna niestabilność zatrudnienia, która często dotyka nisko wykwalifikowanych pracowników - mówi Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.
Męska sprawa
Odnotowano znaczny wzrost zainteresowania wyjazdami wśród mężczyzn z 15% do 36%. Rodziny decydują, że w pierwszej kolejności wyjedzie mężczyzna, natomiast reszta rodziny dołączy do niego kiedy już odnajdzie się w nowym kraju.
Przeraża fakt, iż coraz więcej osób w wieku 18-45 lat jest skłonnych do wyjazdu. Powinno dać to do myślenia politykom i co za tym idzie przedsiębiorcom. Wyobraźcie sobie, że jednak największą grupę nadal stanowią osoby w wieku od 45 do 54 lat.– Około jedna piąta respondentów do 54 roku życia bierze pod uwagę podjęcie zatrudnienia poza Polską. To niepokojące dane, ponieważ wyjazd tylu osób w wieku produkcyjnym, byłby dla Polski ogromną stratą – tłumaczy Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.
Wykształcenie też jest ważne
Bezrobotni z terenów wiejskich oraz mniejszych miejscowości są bardziej otwarci na wyjazd za granicę. Osoby z wyższym wykształceniem obawiają się przekwalifikowania i uznają wyjazd za ostateczność. Wykonywanie pracy wymagającej niskich kompetencji, pomimo atrakcyjnego, w przeliczeniu, wynagrodzenia nie jest kuszące dla osób po studiach.
Wykonywanie pracy wymagającej niskich kompetencji, pomimo atrakcyjnego wynagrodzenia - nie jest kuszącą perspektywą.
*Badania zostały przeprowadzone w marcu 2013 r. przez Instytut Badań Homo Homini na zlecenie Work Service. Na pytania odpowiadali wyłącznie respondenci czynni zawodowo.