reklama
11 kwiecień 2023

Świętowanie mocy słowa i dźwięku

zdjęcie: Świętowanie mocy słowa i dźwięku / pixabay/2130806
Corocznie, 11 kwietnia obchodzi się w Polsce Dzień Radia, który ma na celu podkreślenie roli, jaką radio odgrywa w codziennym życiu społeczeństwa.
REKLAMA

Historia

18 kwietnia 1926 roku uznaje się za oficjalną datę powstania polskiej radiofonii. Jednak ważnym krokiem w rozwoju tej dziedziny było uchwalenie przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP) dnia 11 kwietnia 1923 roku dokumentu "Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej".

Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Datę jej nadania ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie – 1 lutego 1925 roku – uznaje się za początek polskiej radiofonii. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka „Polskie Radio”. Polskie Radio liczy zatem 98 lat.

Kiedy Polskie Radio rozpoczynało swoją działalność w 1925 roku, audycje słuchało niespełna 5 tysięcy osób, a cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem, a większość czasu antenowego zajmowała muzyka. W okresie międzywojennym Polskie Radio intensywnie radiofonizowało kraj. W roku 1935 wprowadzono wiele technicznych nowości, m.in. zapis dźwięku na stalowej taśmie, co było przełomowe.

W latach 20. i 30. XX wieku Polskie Radio nadawało różne audycje, takie jak odczyty, komunikaty rolnicze, gospodarcze i meteorologiczne, a także programy dla dzieci, słuchowiska i audycje literackie. Radio często nagrywało swoje audycje, co umożliwiło ich odsłuchanie w dogodnym czasie. Pojawiła się też możliwość przeprowadzania transmisji z koncertów czy zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie. Radio stało się integralną częścią codziennego życia, szybsze niż prasa i docierało do osób, które nie potrafiły czytać.

W radiowych archiwach znajdują się różnorodne materiały, w tym rejestracje Teatru Polskiego Radia, nagrania koncertowe, reportaże, wywiady, tysiące audycji, publikacje oraz materiały z Radia Wolna Europa. Wśród nich można znaleźć unikatowe nagrania głosów wybitnych Polaków, takich jak Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Karola Szymanowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Polskie Radio pełni obecnie funkcje radiofonii publicznej, oferując programy informacyjne, publicystyczne, kulturalne, rozrywkowe, edukacyjne i sportowe. Słuchaczom prezentowane są audycje muzyczne, popularnonaukowe, zdrowotne, społeczne, religijne i rodzinne. Polskie Radio składa się z 17 rozgłośni regionalnych i ma w swoich strukturach takie jednostki jak Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Studio Reportażu i Dokumentu oraz nowoczesne studia nagraniowe i koncertowe, w tym Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana oraz Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Nagrody przyznawane przez Polskie Radio to m.in. prestiżowe Złote Mikrofony, Mikrofony – Diamentowe i Honorowe, Mateusze, Melchiory, Splendory oraz Srebrne Usta. W 2017 roku wprowadzono również Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. Polskie Radio zostało uhonorowane wieloma nagrodami, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy z okazji 80-lecia istnienia w 2005 roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kluczbork
-0.3°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kluczborku

kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Kino Bajka, Kluczbork, gen....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-01 18:00
miejsce
Centrum Kultury w Kluczborku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-08 18:00
miejsce
Centrum Kultury w Kluczborku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-22 20:00
miejsce
OSiR Kampus, Kluczbork, ul....
wstęp biletowany