REKLAMA
Tego szukamy w Kluczborku
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kluczbork, praca Kluczbork, pogoda Kluczbork, MKS Kluczbork, kino bajka Kluczbork, PKS Kluczbork.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kluczborku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsze ślady obecności człowieka na Ziemi Kluczborskiej datowane są na epokę kamienia, około 1700 lat p.n.e. Odkryte znaleziska pradawnych mieszkańców, takie jak ostrza krzemienne i siekiery kamienna, pochodzą głównie z obszaru na północny wschód od Kuniowa, w okolicach Brun, Roszkowic i Wierzbicy Dolnej. Ponadto odnaleziono fragmenty naczyń glinianych, które zostały przypisane kulturze ceramiki sznurowej. Prace archeologiczne prowadzone przez personel Muzeum obejmowały obszary Lasowic Małych, Duczowa, Gołkowic, Ciecierzyna i Byczyny.
Kluczbork został założony przez Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą (Kreuzherren mit dem roten Stern) w 1235 r. po nawiązaniu kontaktów z księciem Henrykiem II na Śląsku. Zakon objął opieką Szpital św. Elżbiety we Wrocławiu i otrzymał zezwolenie na założenie miasta Kluczbork. Akt lokacyjny z 26 lutego 1253 r. nadał im prawa rzeszy do miasta, nazwanego Kluczborkiem (Kreuzburg od nazwy Kreuzherren). Miasto prawdopodobnie uzyskało prawa miejskie już w 1252 na zasadach magdeburskich (według niemieckich źródeł). Do Zakonu należały również pobliskie wsie, o których mowa w dokumencie: Kujakowice, Łowkowice, Kuniów, Chocianowice.
Założenie miasta związane jest z zakonem krzyżowców z czerwoną gwiazdą, prawdopodobnie powstałym podczas wypraw krzyżowych do Palestyny, gdzie, oprócz walki z muzułmanami, zajmował się opieką nad pielgrzymami. Z tego powodu często nazywany był Szpitalnikami. W pierwszej połowie XIII wieku przeniósł się do Austrii, Czech i Moraw, a także został sprowadzony na Śląsk, do Wrocławia, przez księżnę Annę. Tam zakon zajął się działalnością klasztorną, zajmując się chorymi i prowadząc szpitale.
Krzyżowcy otrzymali od księcia wrocławskiego Henryka III w 1253 r. zgodę na założenie miasta na prawie niemieckim, w miejscu gdzie istniała osada targowa już w 1252 r., znaną jako Cruceburch. Jednakże gdy zakon założył kilka wsi w okolicy, ale nie zdołał założyć miasta, książę Henryk IV Probus objął Kluczbork pod swoją opiekę i w 1274 r. wystawił przywilej lokacyjny dla miasta.
Od tego momentu rozpoczęła się historia polityczna Kluczborka. Miasto należało do księstwa głogowskiego od 1293 r., do oleśnickiego – od 1312 r., a od 1323 r. znajdowało się w księstwie legnicko-brzeskim. W latach 1331-1356 było także w zastawie u króla Polski Kazimierza Wielkiego. Podczas wojen husyckich miasto zostało opanowane przez husytów pod dowództwem rycerza polskiego Dobka Puchały, cieszącego się poparciem mieszkańców.
Następnie Kluczbork kilkakrotnie był oddawany w zastaw i sprzedawany. Od 1536 r. aż do wygaśnięcia piastowskiej linii brzeskiej znajdował się w posiadaniu książąt brzeskich, lenników korony czeskiej, którzy, będąc wyznawcami religii protestanckiej, stopniowo wprowadzali ją w swoich terytoriach.
W okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto doświadczyło upadku, gdyż wielokrotnie padło łupem przemieszczających się przez tę okolicę wojsk. W latach 1660-1671 Kluczbork udzielił schronienia arianom, którzy przybyli z Polski. Ci ostatni zorganizowali tutaj dwukrotnie swoje synody w 1663 i 1668 r.
W 1816 r. miasto zostało centralną siedzibą władz powiatowych. W połowie XIX wieku rozpoczęła się konstrukcja dróg bitych i kolejowych, co sprawiło, że Kluczbork stał się istotnym węzłem kolejowym w północnej części rejencji opolskiej, do której został włączony w 1820 r. W latach 1907-1908 przeprowadzono sieć wodociągową i kanalizacyjną, a znacznie później powstała elektrownia nad rzeką Stobrawą.
W herbie Kluczborka ustanowionym w XIV wieku i znanym z najstarszej pieczęci datowanej na 1376 r. przedstawiono zamek na tarczy herbowej. Zamek ten posiada trzy wieże z blankowanymi murami oraz bramę z otwartymi wrotami. Ponad wieżami i bramą umieszczone są krzyże, a wokół tarczy widnieją trzy gwiazdy.
Nie przegap najważniejszych informacji
FaktyDane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE