W środę w Brukseli rozmowy unijnej „27-ki” w sprawie ukraińskiego zboża
O to, by na posiedzeniu ambasadorów odbyły się rozmowy w sprawie ukraińskiego zboża wnioskowała Polska. Jak przekazał Sadoś, unijni dyplomaci będą dyskutowali w tym kontekście o wyzwaniach Wspólnej Polityki Rolnej.
Z informacji PAP wynika, że wkrótce w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie rozpocznie się postępowanie w sprawie skargi Ukrainy na Polskę, Węgry i Słowację w związku z embargiem na zboże.
„We wtorek zapadła decyzja, że kraje UE będzie reprezentować w sporze przed WTO Komisja Europejska. W składzie unijnej delegacji znajdują się eksperci z Polski, Słowacji i Węgier” – przekazało PAP źródło unijne.
Z rozmów PAP z unijnymi dyplomatami wynika, że rozpoczęcie postępowania przed WTO zamyka Ukrainie inne kanały dialogu w sporze dotyczącym embarga na import zboża.
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez KE na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.
16 września w życie weszło rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.
Polska uważa, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych KE w sprawie eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej rozwiązującej problem, ale zdaniem Polski nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ap/